Kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Zakup mieszkania to bardzo duży wydatek, a w przypadku zakupu finansowanego z kredytu bankowego zadłużamy się na wiele lat. Warto jest więc przeanalizować wszystkie możliwości i oferty, jakie są w naszym zasięgu finansowym. Często bardzo dobre oferty nie są ogłaszane na portalach internetowych oraz w biurach nieruchomości z prostego powodu – właścicielom nie zależy na szybkim sprzedaniu nieruchomości. Warto jest więc popytać wśród znajomych i rodziny czy nie słyszeli o jakichś ciekawych nieruchomościach na sprzedaż.

Jeżeli znajdziemy już interesującą nas nieruchomość, to warto zapoznać się z jej historią oraz stanem prawnym. Wiele mieszkań szczególnie z rynku wtórnego ma niejasną sytuację prawną, np. jest to spadek, który jest podzielony pomiędzy kilku spadkobierców. Warto jest więc aby sprawy spadkowe zostały załatwione przed przystąpieniem do procedury kredytowej w banku. Rynek wtórny jest bardzo bogaty w ciekawe oferty. W ostatnim czasie z powodu wprowadzenia MDM oraz objęcia tą ofertą także mieszkań z rynku wtórnego coraz więcej młodych osób jest w stanie pozwolić sobie na zakup nawet droższych mieszkań o większej powierzchni.

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania, powinniśmy też wziąć pod uwagę położenie oraz sąsiedztwo nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani. Mieszkanie nie może być zbytnio oddalone od naszej pracy, gdyż dojazdy będą bardzo czasochłonne oraz kosztowne. Nie powinniśmy też decydować się na mieszkanie w ścisłym centrum, gdyż ceny takiej nieruchomości są bardzo wysokie i mogą przewyższyć nasze możliwości finansowe. Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym powinniśmy też zwrócić uwagę na stan nieruchomości. Przed zakupem warto jest sprawdzić stan instalacji wewnętrznych jak instalacja elektryczna, kanalizacja czy instalacja grzewcza. Wadliwe instalacje mogą znacząco podnieść koszt naszego mieszkania i generować niepotrzebne wydatki na remont oraz naprawę awarii, jakie będą się pojawiały w czasie użytkowania lokalu.