Dlaczego liczba osób zameldowanych spada?

Wiele lat temu zameldowanie było obowiązkiem każdego obywatela. Milicja kontrolowała bardzo często osoby na ulicach i stosowała kary na tych, którzy nie posiadali zameldowania lub dokumentu tożsamości. Obecnie coraz więcej osób nie posiada zameldowania w miejscu, w którym mieszka. Spowodowane jest to kilkoma bardzo ważnymi czynnikami, które wpływają na ten fakt.

Pierwszym z nich jest migracja obywateli w poszukiwaniu pracy. Często młodzi ludzie wyjeżdżają ze swoich rodzinnych miejscowości, w których nie ma perspektyw na dobrze płatną pracę i osiedlają się w centrach przemysłowych oraz dużych miastach. Dzięki temu otrzymują możliwość znalezienia pracy oraz ułożenia sobie życia. Nie każdy jednak ma czas na formalności związane z zameldowaniem się na pobyt tymczasowy lub stały. Nie każdego też stać na zakup domu lub mieszkania, w którym można się osiedlić i zameldować. Większość młodych ludzi mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, które nie sprzyjają dłuższym pobytom. Zameldowanie w jednym miejscu jest też pewnego rodzaju przywiązaniem się do aktualnego miejsca pobytu, co w wielu przypadkach nie jest na rękę osobom, które jeszcze nie znalazły idealnej dla siebie pracy, a aktualną wykonywaną pracę traktują jako przejściową. Osoby mobilne zawodowo, które nie przywiązują się do jednego miejsca, znacznie łatwiej znajdują nową, ciekawszą oraz lepiej płatną pracę. Z racji tego, że państwo nie wymaga już od nas zameldowania nawet przy dłuższych pobytach w jednym miejscu, możemy pozwolić sobie na migrację pomiędzy miejscowościami, a nawet województwami bez zaprzątania sobie głowy formalnościami jak zgłaszanie swojego pobytu w gminie lub urzędzie miasta.

Innym powodem spadku osób zameldowanych jest emigracja do krajów bardziej rozwiniętych. Bardzo wielu młodych ludzi po prostu opuszcza swój kraj i osiedla się za granicami m.in. Wielka Brytania, Niemcy czy Holandia. Kraje te dają im możliwości, jakich nie dawał im rodzinny kraj. Porzucają więc obywatelstwo, aby w pełni korzystać z możliwości, jakie mają w nowej ojczyźnie.