Prace na wysokościach i zasady BHP.

Prace związane z wysokościami generują największą ilość wypadków. Najczęściej spowodowane są one niedopatrzeniami w zakresie BHP pracy na wysokościach oraz nieuwagę pracowników. Wg. prawa pracą na wysokościach nazywamy czynności wykonywane minimum 1 metr nad ziemią i podłogą. Pracą na wysokościach nie możemy jednak nazwać pracę powyżej 1 metra, ale na powierzchni zabezpieczonej ze wszystkich stron ścianami.

W celu zabezpieczenia pracowników pracujących na wysokościach stosuje się różnego rodzaju systemy zabezpieczające jak balustrady, ściany przenośne oraz różnego rodzaju liny, oraz urządzenia zabezpieczające przed upadkiem. Dodatkowo każdy pracownik powinien posiadać hełm, który chroni głowę podczas ewentualnych upadków oraz przed przypadkowo upuszczonym sprzętem na wyższych kondygnacjach, na jakich przyjdzie mu pracować. Bardzo dużą część zasad BHP odnośnie do prac na wysokościach określa nasze prawo pracy. Dzięki temu pracownicy znacznie rzadziej odnoszą kontuzje oraz urazy podczas wykonywanych czynności związanych ze swoją pracą.

Prace na wysokościach zaliczane są do tzw. prac szczególnie niebezpiecznych w związku z czym na pracodawcy ciąży wiele obowiązków oraz wymogów, które mają poprawić bezpieczeństwo pracowników. Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy: zapewnienie stosownych środków zabezpieczających, zapewnienie osobom zatrudnionym odpowiedniej wiedzy oraz instruktażu z zakresu obowiązków poszczególnych pracowników, oraz zapewnienie odpowiedniej ochrony osobistej jak wcześniej wspomniane kaski, linki zabezpieczające oraz szelki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości. Dodatkowo w firmie wykonującej prace na wysokościach wymagany jest stały nadzór sprzętu oraz pracowników. Najlepszym do tego zadania jest zatrudniony na pełen etat i nadzorujący teren prac pracownik BHP, który na bieżąco kontroluje stan sprzętu i stosowanie zasad bezpieczeństwa przez pracowników na każdym szczeblu. Jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie.