Zarządcy nieruchomości nie potrzebują licencji?

Od 2014 roku zarządcy nieruchomości nie będą potrzebowali licencji na wykonywanie swoich zadań.
Zarządzanie nieruchomościami oraz ich administrowanie wymaga od nas dużej wiedzy w tym zakresie. Jest wiele kruczków prawnych, których opanowanie będzie dosyć czasochłonne, przez co nie wszystkich właścicieli nieruchomości stać na takie zajęcie. Od roku 2014 wszystko się jednak zmieniło. Obecnie, aby wykonywać zawód zarządcy lub administratora nieruchomości wystarczy, że podpiszemy umowę, w której zawrzemy wszystkie obowiązki związane z utrzymaniem i administracją nieruchomością.

Stowarzyszenia zawodowe stworzyły szereg zasad etyki zawodu, w których zawarte są podstawowe informacje oraz wytyczne dla zarządców nieruchomości, którzy nie posiadają licencji na wykonywanie swojego zawodu. Dzięki temu osoby zlecające taką pracę mają szansę dowiedzieć się, jak powinna wyglądać współpraca z tego typu osobami oraz jakie są ich obowiązki i za co odpowiedzialny jest zarządca nieruchomości. Stowarzyszenia stworzyły też pewnego rodzaju markę oraz logo. Zarządcy, którzy pracują pod konkretną marką oraz sygnujący się logotypem stowarzyszenia są bardziej wiarygodni dla przyszłego pracodawcy.

Stowarzyszenia zrzeszające osoby zajmujące się zarządzaniem nieruchomości w dużym stopniu przejęły rolę państwa w odsiewaniu i eliminowaniu z rynku nierzetelnych i nieprofesjonalnych zarządców nieruchomości. Dzięki temu działaniu rynek zarządców nieruchomości ustabilizował się i pozostali na nim jedynie sprawdzeni i kompetentni administratorzy nieruchomości. Dzięki sporządzeniu listy szkoleń, jakie powinien przejść każdy zarządca nieruchomości, stowarzyszenia będą mogły wydawać tzw. karty profesjonalisty, które będą dokumentowały kompetencje każdego z członków stowarzyszenia oraz będą pozwalały na większą kontrolę nad pracą każdego z członków. Czynności te mają na celu odsunięcie od pracy osoby, które nie są odpowiednio wyszkolone oraz nie odbyły kursów, które skutecznie podnoszą kwalifikacje zawodowe w tej profesji.